Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Sławno

Efektowny początek – Alfred Hitchcock powiedział kiedyś, że pewny film powinien zacząć się od trzęsienia ziemi, a później napięcie powinno tylko być. Tej podstawy z pewnością miał się także Patryk Vega w filmie „Hans Kloss. Stawka wyższa niż śmierć”. Już na startu okrutni naziści posiedli bardzo cenny skarb w strony Bursztynowej Komnaty, który obudził w nich wszystkie najgorsze instynkty.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Dębno

Mrożące krew w żyłach spojrzenie Wojciecha Mecwaldowskiego w wartości Ringlego zwiastuje pełny napięcia i nerwowego oczekiwania charakter historii wykonywanej w filmie. Już od początku wybuchów i istnego morza natury nie brakuje. Dla widzów lubiących czuć dreszczyk miłości i efektowne zwroty akcji film Patryka Vegi z pewnością stanowi niezwykle barwną i wcale ciekawą propozycję.

klik i ogladaj film

Historia pełna zagadek

Wojenny film sensacyjny Patryka Vegi porusza temat poszukiwania zaginionego, zrabowanego przez nazistów skarbu, na którego trop wpada wybitny agent polskiego wywiadu Hans Kloss. Bursztynowa komnata to niepowtarzalna spośród najbardziej interesujących tajemnic dotyczących II Wojny Światowej. Nie obywa się oczywiście bez trudności, które są spowodowane m. in. przez działania dawnego znajomego głównego bohatera – Hermanna Brunnera. W całej spraw z udziałem przystojnego asa wywiadowczego nie mogło zabraknąć i dobrych kobiet i elementu miłosnego. O względy mężczyzny rywalizują piękna Ingrid Heiser (Anna Szarek) oraz młodziutka Elsa Krause (Marta Żmuda – Trzebiatowska).

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Dębno

Solidne podstawy

Scenariusz do filmu został uczyniony na problemach „Stawki wyższej niż bycie” Andrzeja Zbycha. Emitowany w latach sześćdziesiątych serial jest wielką legendę polskiej popkultury. Patryk Vega jako reżyser musiał się zmierzyć z bardzo trudnym zadaniem którym było nakręcenie kolejnych przygód najbardziej znanego asa polskiego wywiadu. Warto zauważyć, że dodatkowym utrudnieniem potrafi istnieć wiek reżysera – stanowi on mniejszy od innego serialu o wszą dekadę. Mimo wszystko, Patryk Vega wraz z Władysławem Pasikowskim, który stanowił zobowiązany za scenariusz do filmu świetnie poradzili sobie ze stworzeniem nowej historii z udziałem Hansa Klossa. Sprawę jest utrzymana w spokoju legendarnego serialu, jednak ma ona sporo elementów współczesnego kina. Nie wyszło w nim dużo spektakularnych efektów specjalnych kiedy również skutecznych, zaskakujących zwrotów akcji.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Dębno

Dwubiegunowa akcja

Ciekawym zabiegiem ożywiającym akcję obrazu jest skorzystanie przez scenarzystów przeskoku pomiędzy latami młodości głównego bohatera, w których powodował on poszukiwania Bursztynowej Komnaty a spotkaniem Hansa Klossa z Brunnerem w ciepłej Hiszpanii w latach 70. Do retrospekcji wydarzeń użyto ciekawego zabiegu stopniowego przyciemniania ekranu. Dzięki temu zdarzenia minionych lat 40 przywoływane pomiędzy wydarzeniami ważnymi nie zlewają się spośród nimi. Taki sposób nadaje filmowi i niepowtarzalnego klimatu.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Dębno

Znakomita obsada

W filmach Patryka Vegi absolutnie nie brakuje częstych dodatkowo lubianych aktorów. Młode pokolenie aktorów poradziło sobie całkiem nieźle, a na największą uwagę zasłużyła oczywiście stara gwardia aktorska. Wielcy z serialu Stanisław Mikulski i Emil Karewicz jako Kloss i Brunner powracają na monitor w licznym stylu. Panowie mimo zaawansowanego wieku pokazali, że stale są w klasycznej formie. Co więcej, można zaryzykować stwierdzenie, że starsze pokolenie aktorów nieco przyćmiło odtwórców głównych bohaterów w młodym wieku (Tomasz Kot oraz Piotr Adamczyk).

Odejście od schematu

„Hans Kloss. Stawka wyższa niż śmierć” nie jest prostym filmem przypominającym inne produkcje Patryka Vegi. Reżyser jest znaczny raczej z bycia bezkompromisowych obrazów środowiska policyjnego. Mimo tego, że zarówno czas kiedy również tematyka filmu znacząco odchodzi od reszty produkcji, to fani Vegi z pewnością się nie zawiodą. Można śmiało stwierdzić, że przedstawienie na szerokim ekranie nowych przygód Hansa Klossa powiodło się. Film jest wielki hołd dla legendarnego serialu z lat sześćdziesiątych.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Dębno

źródło artykułu Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o