Mazury i Suwalszczyzna odkrywane na nowo

Mazury i Suwalszczyzna wydawane na nowo odkryte

Prasóweczki

Mazury i Suwalszczyzna odkrywane na nowo Turystykę możemy dzielić na wiele kategorii – sam z działów informuje o turystyce publicznej i skutecznej, kwalifikowanej. Co popularne w zeszłych latach wzrosło zainteresowanie turystyką aktywną nie wyłącznie w Polsce. Jeszcze ciężko nas ma szukanie miejsc mniej atrakcyjnych, a przez toż bardziej tajemniczych i interesujących. Przykładem może północno-wschodni zakątek Polski.

Nie tylko wielkie jeziora

Oczywiście wciąż największym wzięciem cieszą się Wielkie Jeziora Mazurskie. W terminie letnim, ale jednocześnie pd koniec miesiąca także do połowy września pływa tu setki, a nawet już tysiące łódek. Inwestorzy walczą o grunty nad jeziorem, planując nierzadko wielomilionowe inwestycje.

Niestety, dla dobrych żeglarzy problemem zatrzymuje się rosnąca liczba motorówek zaś to nierzadko przypominających niewielkie stateczki. Mimo to przy brzegach Wielkich Jezior Mazurskich pojawia się jeszcze bardzo niewielkich marin z kejami dla sprzętu wodnego. Najczęściej takie mariny mają również polami kempingowymi.

Etos żeglarstwa porusza się chwiać? Część żeglarzy woli zacisze i szuka akwenów mniej „ludnych”. Jednak to nic nie jest takie łatwe. Na jeziorach mniejszych (tych danych dużo na wschód) trudno o keje i mariny. Ale jako zacisze można potraktować Jezioro Wigry należące do najszerszych w Polsce. Otrzymuje się w miarach Wigierskiego Parku Swego a niepowtarzalnym większym portem jest tamtejszy ośrodek PTTK. Najlepiej jest brać tu swoją łódkę, bo z wypożyczeniem możne być trudno. Większość widocznych łódek to „rezydenci”.

Wiele wpływu mają nieduże-rynnowe jeziora leżące w północno-wschodnim zakątku województwa warmińsko-mazurskiego. Przykładem prawdopodobnie stanowić jezioro Gołdap, na którym nawet ostatnio pojawiły się żagielki. Można polecić przyjazd ze bliską łódką na bliskie Jezioro Czarne. Najważniejsze w Polsce jezioro Hańcza niemal przez pełen rok przyciąga płetwonurków.

Oraz w towarzystwie?

Oraz w sąsiedztwu tych młodszych jezior wiele ciekawych osobliwości. Choćby Puszcza Romincka, dawny rewir łowiecki cesarza Wilhelma II. Niezapomniane wrażenie wpływa na turystach piramida-grobowiec w Rapie. Podobnie największe w Polsce, nieczynne mosty kolejowe w Stańczykach i ślady po dawnym torowisku. Wybudowana na momencie XVII i XIX wieku przez ród Farenheidów. Poszukiwacze historii bawią się nie tylko Gierłożą i Mamerkami, ale jednocześnie podgołdapskim kompleksem „Robinson”, dawną kwaterą wojsk Luftwaffe, gdzie może dostawałam się hamownia silników do rakiet V.

Zatem, kierunek północny-wschód i się na może nie rozczarujemy.

zobacz również Mazury i Suwalszczyzna odkrywane na nowo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *