Ministerstwo Zdrowia chce zrezygnować z godzin dla seniorów

Ministerstwo Zdrowia chce wrócić z godzin dla seniorów

Prasóweczki

Ministerstwo Zdrowia chce zwolnić z godzin dla 65 plus. Przywrócenie działalności centrów handlowych, wykonywanie usług hotelarskich, wznowienie funkcjonowania muzeów czy bibliotek, rezygnacja z tzw. godzin dla seniorów także łatwość korzystania z rowerów miejskich – min. takie zapisy znalazły się w projekcie łagodzenia obostrzeń.

Ministerstwo Zdrowia chce zwolnić z godzin dla 65 plus

– W stosunku z planowanym wprowadzeniem kolejnego kroku znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19 Ministerstwo Zdrowia skierowało w czwartek do roboczych konsultacji projekt prawa w tej myśli.
– Uwagi można zgłaszać do piątku 1 maja do godz. 12.
– Chodzi o projekt rozporządzenia Rady Ministrów w istocie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w stosunku z wystąpieniem stanu epidemii.

Robi ono m.in. rezygnację z tzw. godzin dla seniorów, możliwość korzystanie z przyłbic zamiast maseczki lub części garderób w planu zakrywania ust i nosa, a też wprowadza innowacje w obszarze przywrócenia działalności centrów handlowych, wykonywania usług hotelarskich, funkcjonowania muzeów czy bibliotek. Projekt przewiduje te m.in. możliwość stopniowego wznawiania rozgrywek lig zawodowych w skórze nożnej i żużlu i korzystania, po 5 maja, z rowerów miejskich.

W oparciu wskazano, że „zasadniczo powiela ono rozwiązania zamknięte w prawu Rady Ministrów z 19 kwietnia 2020 r., z wyjątkiem zniesienia niektórych ograniczeń lub zakazów albo zmniejszenia skali ograniczeń”.

W projekcie zapisano, że usługi hotelarskie i noclegowe będą mogły stanowić znaczone pod warunkiem, że zachowane będą wyjątkowe zasady bezpieczeństwa. Uchylany jest zakaz dot. działalności bibliotek, archiwów i muzeów.

Po dniu 3 maja układa się również przywrócenie praktyki w punktach handlowych o wielkości sprzedaży czy usług powyżej 2000 m kw. innej niż ta, która stanowiła przyjęta na platformie dotychczasowego rozporządzenia, a przy założeniu, że ograniczono ilość osób do 1 osoby na 15 m2 powierzchni, na której stanowi realizowana sprzedaż lub przyznawane są usługi. Nadal – do zdjęcia będzie zakazane prowadzenie handlu detalicznego lub prowadzenia kampanii usługowej na wyspach handlowych.

Po 3 maja układa się również przywrócenie wykonywania usług rehabilitacyjnych oraz działalności samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, dla których podmiotem robiącym jest Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, a też lecznictwa uzdrowiskowego.

Projektowana regulacja od 4 maja zmniejsza ograniczenia w istoty konieczności poddania się kwarantannie osób przekraczających ścianę w stosunku z prowadzeniem prace zawodowych, służbowych lub handlowych w Polsce czyli w państwie sąsiadującym, a też uczniów pobierających wiedzę w Polsce czyli w państwie sąsiadującym. Z porady na pozycję epidemiczną nie traktuje to osób wykonujących zawód medyczny a osób dokonujących prace zawodowe, służbowe lub zarobkowe w głowach organizacyjnych pomocy społecznej.

Z dnia wejścia w życie projektowanego rozporządzenia daje się i korzystanie z przyłbic zamiast maseczki lub części garderób w planu zakrywania ust i nosa.

Projekt łagodzi ograniczenia odnośnie ilości osób pomagających w kulcie religijnym. W punktach kultu religijnego niższych niż 75 m kw. będzie potrafiło należeć w tymże samym czasie pięć osób, oprócz osób pomagających w postępowaniu tego kultu.

Na mierze rozporządzenia po 5 maja dozwolone będzie czerpanie z rowerów miejskich.

Projekt wprowadza te zmiany, jeżeli idzie o kwarantannę pracowników sektora transportu wodnego śródlądowego, przekraczających granicę.

zobacz również: Ministerstwo Zdrowia chce zrezygnować z godzin dla seniorów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *