CBOS: Duda - 52 proc.; Hołownia - 14 proc.; Bosak - 7 proc.

Sądarze przed wyborcze CBOS: Duda – 52 proc.; Hołownia – 14 proc.; Bosak – 7 proc.

Prasóweczki

CBOS: Duda – 52 proc.; Hołownia – 14 proc.; Bosak – 7 proc. – 52 proc. osób deklarujących udział w głosowaniu korespondencyjnym poparłoby ubiegającego się o reelekcję prezydenta Andrzeja Dudę; 14 proc. zagłosowałoby na wolnego kandydata Szymona Hołownię, 7 proc. na kandydata Konfederacji Krzysztofa Bosaka – wychodzi z sondażu CBOS.

 

21 proc. zadeklarowało, że na pewno weźmie udział w wyborach prezydenckich kończących się w stylu korespondencyjnym; 16 proc. badanych i bierze się do głosowania, a jest do ostatniego przekonane w krótszym stopniu („raczej wezmę udział”). 46 proc. twierdzi, że nie wzięłaby udziału w wyborach korespondencyjnych, z czego 33 proc. deklaruje, że na zapewne nie zagłosuje w obecny zabieg, a 13 proc., że raczej nie. 16 proc. stwierdziło, że „nie wie”, czy weźmie udział w wyborach korespondencyjnych.

Spośród badanych deklarujących udziału w głosowaniu korespondencyjnym, na pytanie na kogo oddaliby swój głos, 52 proc. wskazało Andrzeja Dudę. Zajmuje on zdecydowaną większość nad kolejnym w organizacji – Szymonem Hołownią, na jakiego głos chciałoby oddać 14 proc. ankietowanych. Na kandydata Konfederacji Krzysztofa Bosaka zagłosowałoby 7 proc. badanych.

Kandydata PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza wskazało 6 proc. ankietowanych, oraz na kandydatkę KO Małgorzatę Kidawę-Błońską oraz na kandydata Lewicy Roberta Biedronia po 5 proc. respondentów. Na Jakość Jakubiaka – 1 proc. badanych.

7 proc. badanych wskazało, że nie wie jeszcze na kogo zagłosuje, zaś 3 proc. odmówiło odpowiedzi.

Urzędujący prezydent może dzielić na ponadprzeciętne poparcie wśród starszych badanych, zwłaszcza tych między 45 a 65 rokiem życia, w poznaniu od Szymona Hołowni, który wpływa głównie młodszych respondentów. Andrzeja Dudę popierają także ankietowani częściej przebywający w działalnościach religijnych oraz deklarujący prawicowe poglądy polityczne, a wtedy ludzie tych liczb, które ponadprzeciętnie często deklarują chęć udziału w wyborach korespondencyjnych.

CBOS zapytał również o propozycję konkurencyjną wobec dokonania wyborów korespondencyjnych, jaką jest zmiana konstytucji, umożliwiająca wydłużenie kadencji prezydenta Andrzeja Dudy o dwa lata. Po ich upływie prezydent nie mógłby ubiegać się o reelekcję.

Na pytanie, czy popiera Pan/Pani tę myśl 12 proc. odpowiedziało – zdecydowanie tak; 23 proc. – raczej popieram; 22 proc. – raczej nie popieram; 29 proc. – zupełnie nie popieram. 15 proc. ankietowanych wskazało niezdecydowanie.

Badanie zrealizowano we zgody Fundacji CBOS i IQS drogą elektroniczną na określonej próbie 1000 respondentów w dniach od 23 do 27 kwietnia.

zobacz również CBOS: Duda – 52 proc.; Hołownia – 14 proc.; Bosak – 7 proc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *